Son Haber Kayseri
Son Haber Kayseri
Son Haber Kayseri
En Çok Görüntülenenler
Son Haber Kayseri

Çin’de 1980 bu yana   tek çoçuk yasası uygulanıyor.Bejing yönetimi bu yasayı yürürleğe alırken  hem  nufüs yoğunluğu ve kültür devrimindeki politikarını göz önüne alarak uygulamışlar.Tek çoçuk  yasasını Çin hükümeti ”azınlık” gruplarını bu uygulamaının dışında tutmuş.  Bu azınlık  grupların içinde Tibetliler,  Uygur Türkleri , Kazaklar gibi Çin’li olmayan gruplardan oluşuyor.Yüz ölçümü ve coğrafi büyüklük açısından Avrupa’dan büyük olan Çin’de toplamda 56 farklı etnik grup bulunmakta.Bu etnik gruplarda toplam nüfusun %10 ‘ u kadar.

Bejing hükümeti’nin Çin’li olmayan azınlıklar için  tek çoçuk konusunda herhangi bir yaptırımı yok. Hatta azınlık  Han olmayan yani Çin’li olmayan diğer etnik gruplardan kişilerin çoçuklarına  üniversiteye giriş  sınavında ekstradan puan veriyorlar.

 

Gelelim Çin’lilere :

1970 ‘lerden bu yana tek çoçuk yasası uygulamakta ile yaklaşık 400 milyon bebeğin doğmasını engellenmiş.Yani bu yasa yürürlülüğe girmeseydi Çin’in şimdiki nüfusu 1.7 milyara yakın olacaktı.Kabaca bir istatistikle:

*Tek çocuk yasası ile 300-400 milyon arası bebeğin doğması engellenmiş.

*Bunun yanı sıra her yıl Çin’in nüfusu 10 milyon artıyor.
*Her yıl üniversitelerden 16 milyon öğrenci mezun oluyor.

Bu devase  rakamları gördükten sonra insan düşünmeden edemiyor?
Çin  bu kadar kalabalık bir nufüsu nasıl idare ediyor.

Tek  çocuk yasasının  Çin’deki insanlar üzerindeki etkisini kendi  gözlemlerime    göre açıklamaya çalışacağım:

 

Çin’de ilkokula gidene kadar bebekleri  çoğunlukla büyük anneleri ve babaları bakıyor.Şehrin her yerinde  60-70 yaşındaki teyzelerin küçük bebeklerle ile parklarda oynadıklarını  yürüyüş yaptıklarını rastlamak mümkün.Tabiki her yerde olduğu gibi zengin aileler bakıcı tutabiliyor.Ama Çin’de orta sınıf ve alt gelir sınıfına mensup insanlar çok oldukları için daha çok bebeklere bu şekilde yetişmekte. Hal böyle olunca bebekler anneleri ile sadece gün içinde 3-4  saat gibi kısa bir zamanda birlikte oluyorlar.

 

Asya’nın çoğu ülkesinde olduğu gibi Çin’de insanlar kısa boylu ve zayıf.Ayrıca Çin’li bayanlar normal yaşlarından 9-10 yaş daha genç gösteriyor.Örneğin benim araştırma yaptığım ensitüde Çin’li bir arkadaşımın 4 yaşında bebeği olduğunu öğrenince çok şaşırmıştım. Dışardan bakıldığında 20 yaşlarında görünüyordu.Gerçek yaşını sorduğumda 29 diye cevap vermişti. Ama şöyle de bir durum var son zamanlarda ama evlilik yaşı 30’u bulmuş.Hem ekonomik nedenler ve eğitim hayatlarını tamamlamak istemeleri bunda etkili olmuş.

ÇİN DE TEK COCUK

Çin’de 1980 bu yana   tek çoçuk yasası uygulanıyor.Bejing yönetimi bu yasayı yürürleğe alırken  hem  nufüs yoğunluğu ve kültür devrimindeki politikarını göz önüne alarak uygulamışlar.Tek çoçuk  yasasını Çin hükümeti ”azınlık” gruplarını bu uygulamaının dışında tutmuş.  Bu azınlık  grupların içinde Tibetliler,  Uygur Türkleri , Kazaklar gibi Çin’li olmayan gruplardan oluşuyor.Yüz ölçümü ve coğrafi büyüklük açısından Avrupa’dan […]Benzer Galeriler

Yukar Geri Ana Sayfa
error: Sağ Tuş Engeli!