Son Haber Kayseri
Son Haber Kayseri
Son Haber Kayseri
En Çok Görüntülenenler
Son Haber Kayseri

Tüm Emekliler Sendikası Kayseri Şubesi üyeleri, Cumhuriyet Meydanında bir araya geldi. Sendikası Üyeleri, “Tasarruf değil, ek zam istiyoruz. İsyandayız, geçinemiyoruz” dediler. Tüm Emekliler Sendikası Kayseri Şubesi yönetici ve üyelerinin yanı sıra siyasi parti, dernek ve sendikaların da destek verdiği eylemde basın açıklaması yapan Tüm Emekliler Sendikası Kayseri Şube Başkanı Recep Akın “Emeklilerin daha fazla açlığa, yoksulluğa ve aşağılanmaya gücü kalmamıştır.” dedi.

Akın basın açıklamasında “ Siyasi iktidarın içine düştüğü yönetememe krizi ekonomik, toplumsal, siyasal olarak ve ülkemizin son bir yılını belirleyen salgınla mücadele edememe olarak hayatımızın her alanını etkilemiş durumdadır.

Siyasi alandaki yönetememe krizini “Başkanlık Sistemi/Tek Adam” ile çözmeye çalışsa da, sistemin antidemokratik karakteri sonucu, baskıcı ve otoriter uygulamalar artmakta, hukuk düzeninden hızla uzaklaşılmakta, sistem değişikliği ile iyice işlevsizleşen parlamento ise adeta yok sayılmakta, her şey Cumhurbaşkanının iki dudağı arasına yerleştirilmiş.Örneğin:Kadın hakları açısından önemli bir kazanım olan İstanbul Sözleşmesinden bütün tepkilere rağmen bir gece yarısı kararnamesiyle çıkılması, sendikalara açılan kapatma davaları,bütün bir ülkenin kararnamelerle yönetilir hale geldiğinin en net örneğidir.

Dünya ve ülke gündeminde bir yılı da geçen coronavirüs salgını sağlık sisteminin de tartışılmasına ve eksikliklerinin daha iyi görülmesine de yol açmıştır. Uzun yıllardan beri sağlık sisteminin piyasaya terk edilmesinin sonuçlarını bu salgın sürecinde hep beraber yaşadık, yaşamaya da devam ediyoruz. Sağlık sisteminin kamusal bir hizmet olması bir zorunluluk olarak kendini göstermektedir.

Çok uzun yıllardan beri emekli aylıkları yoksulluk sınırının altında yer almaktadır. Ülkenin bütün değerlerini yaratan, emekleriyle bugünleri yaratan emekliler açlığa yoksulluğa mahkum edilmiş durumdadırlar.

Temel ihtiyaç maddelerine yılbaşından bu yana yapılan zam oranları nerdeyse %50 civarındadır. Asgari ücretin 2825 tl olduğu ülkemizde emekli aylığı alan 8 milyon hak sahibinin aylığının 2000 tl nin altındadır. Bu da göstermektedir ki, emeklileri yoksulluk sınırının altında bırakmak yetmemiş açlığa mahkum etmek istemektedirler. Emekli aylıklarına yapılan zamların yeterli olduğunu savunanlar, hayatlarında bir gün bile pazara çıkmamış, elinde file ile alışveriş yapmamışlardır. Ama hayatlarımız üstünde söz sahibi olmaya çalışmaktadırlar. Kaşıkla verdikleri kırıntı sayılacak zamları kepçeyle geri almaktadırlar.

İkramiye adı altında iki dini bayram öncesi verilenler ise bayram harçlığına dönüşmüş, emekliler için bir aşağılama aracı haline gelmiştir.

Sözün kısası GEÇİNEMİYORUZ…

Emeklilere insanca yaşam sağlayacak bir aylık verilmesi zor değil, siyasi bir tercihtir.

Siyasi iktidar tercihini emekçilerden, emeklilerden, yoksullardan yana değil sermayeden yana kullanmaktadır.

Emeklilerin daha fazla açlığa, yoksulluğa ve aşağılanmaya gücü kalmamıştır.

Bıçak kemiğe çoktan dayanmıştır.

Emekliler kendilerini açlığa mahkum edenlere, yok sayanlara, görmezden gelenlere karşı seslerini duyurmaya, demokratik tepkilerini göstermeye kararlıdırlar.

Sağlıklı, barış ve kardeşlik içinde, insanca bir yaşam hepimizin hakkıdır.

Emekliler olarak bu yaşamı elde etmek için mücadelemize devam edeceğiz. “ diye konuştu.

EMEKLİLER KAYSERİ DE MEYDANLARA ÇIKTI

Tüm Emekliler Sendikası Kayseri Şubesi üyeleri, Cumhuriyet Meydanında bir araya geldi. Sendikası Üyeleri, “Tasarruf değil, ek zam istiyoruz. İsyandayız, geçinemiyoruz” dediler. Tüm Emekliler Sendikası Kayseri Şubesi yönetici ve üyelerinin yanı sıra siyasi parti, dernek ve sendikaların da destek verdiği eylemde basın açıklaması yapan Tüm Emekliler Sendikası Kayseri Şube Başkanı Recep Akın “Emeklilerin daha fazla açlığa, yoksulluğa ve aşağılanmaya […]Benzer Galeriler

Yukar Geri Ana Sayfa
error: Sağ Tuş Engeli!