Son Haber Kayseri
Son Haber Kayseri
Son Haber Kayseri
En Çok Görüntülenenler
Son Haber Kayseri

“Çanakkale, Türk Milletinin bağımsızlık mücadelesidir”

Demokrat Parti (DP) Sivas İl Başkanı Numan Akay 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 106. Yıl dönümü dolayıyla yazılı bir basın açıklaması yayınladı. Başkan Akay “İstiklal Savaşı’nı Türk Milletine kazandıran Milli Mücadele ruhu Çanakkale ile doğmuştur, bütün memleket Çanakkale ile bir olmuştur. Çanakkale Zaferi, sadece bir deniz savaşı değil, aynı zamanda Çanakkale, Türk Milletinin bağımsızlık mücadelesidir.” dedi.

 

Başkan Akay; “14 ay 6 gün süren bu savaş, Çanakkale hem vatan sevgisinin ve Türk askerinin kahramanlığı hem de mazlum milletlerin kardeşliğinin destandır. Büyük Türk Milleti’nin torunları olan bizler, atalarımızın bundan 106 yıl önce anavatanımızı korumak için göstermiş olduğu destanlara geçen kahramanlığı ve fedakarlığı asla unutmayacak, bütün aziz şehitlerinizin anılarını ve hatıralarını sonsuza kadar yaşatacağız.

İstiklal Savaşı’nı Türk Milletine kazandıran Milli Mücadele ruhu Çanakkale ile doğmuştur, bütün memleket Çanakkale ile bir olmuştur. Çanakkale Zaferi, sadece bir deniz savaşı değil, aynı zamanda Türk Milletinin bağımsızlık mücadelesini, Ulu Önder Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk’ün liderliğinde kurulacak ve Cumhuriyetin kurulmasıyla taçlanacak olan muasır medeniyetler seviyesine çıkma mücadelemizin de başlangıcıdır.

Hiç bilmediğimiz diyarlardan bu topraklara, niçin savaştıklarını bilmedikleri, başka devletlerce getirilmiş ve hayatını kaybetmiş mazlum milletlerin gencecik çocukları da bu savaşta Mehmetçiklerimizle beraber yitip gitmiştir. Başkomutan Atatürk’ün de dediği gibi, onlar bu topraklarda canlarını verdikten sonra artık bizim çocuklarımız olmuşlardır. Çanakkale Savaşı, vatanın müdafaası mecburiyeti olmadıkça her savaşın bir cinayet olduğunun kanıtıdır, mazlum milletlerin kardeşliği de buradan gelmektedir.

Atalarımız, bugün bizler de o gencecik çocuklar gibi, başka diyarlara başka devletlerin çıkarları uğruna gönderilmeyelim diye bu mücadeleyi ortaya koymuştur. Sivas Lisesi’nin bu dönemde mezun vermediğini de unutmamız lazım.

 

Onlara sonsuz şükran ve minnet borçluyuz. Bize emanet ettikleri Cumhuriyetimizi, ne pahasına olursa olsun korumak, yarınlara, bizden sonraki nesillere bırakmak da bizim vatani görevimizdir.

Bu duygu ve düşüncelerle, başta Ulu Önder Gazi Mareşal Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere tüm şehitlerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyorum.” dedi.

18 Mart Çanakkale (Numan Akay)

“Çanakkale, Türk Milletinin bağımsızlık mücadelesidir” Demokrat Parti (DP) Sivas İl Başkanı Numan Akay 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 106. Yıl dönümü dolayıyla yazılı bir basın açıklaması yayınladı. Başkan Akay “İstiklal Savaşı’nı Türk Milletine kazandıran Milli Mücadele ruhu Çanakkale ile doğmuştur, bütün memleket Çanakkale ile bir olmuştur. Çanakkale Zaferi, sadece bir deniz […]Benzer Galeriler

Yukar Geri Ana Sayfa
error: Sağ Tuş Engeli!