Son Haber Kayseri
Son Haber Kayseri
Son Haber Kayseri
En Çok Görüntülenenler
Son Haber Kayseri

Beş  dağdan ötesi : Huangshan  Dağı

Huangshan dağı Çinin doğusun’daki   Anhui eyaletinin güneyinde  1200 metre kilometrekarelik bir alan kapsıyor.Çin’de UNESCO Dünya mirası listesine girmiş 45 tane doğa ve kültür mirasına girmiş  yer bulunmakta imiş. Dünya’da Unesconun toplamda  981  tane kültür mirası yer olduğunu baz alarsak 45  tane  yer bulunması   sayı olarakta Çin  İtalya’dan  sonra bu listede ikinci  sırada yer almaktadır.Çin’de ünlü bir söz vardır. Beş  dağdan dönenler başka dağları gezmek istemiyorlar.Huangshan dağından  dönenleer o beş dağa bile çıkmak istemiyorlarmış. Eğer Huangshan Dağını gezerseniz  bu beş dağı gezmenize  gerek  yoktur! Bu söz Huangshan dağıının eşsiz güzelliğini anlatacak bir söz sanırım. Derin vadiler ve  yüksek tepelerden oluşan huangshan dağında her saat başı iklim değişmekte bazen sisden dolayı önümüzü göremezken bazende aniden gelen güneşle birlikte çok sıcak bir hava ile  karşılaşabiliyoruz.

Herşey bir Çinli arkadaşımın bana  birkaç günlük bir yerlere  gitsek nasıl olur diye başlamıştı.Ardından cuma akşamından kalmış olduğum Nanjing şehrinden  yaklaşık 5 saat otobüs yolculuğundan sonra Huangshan şehrine ulaşıyoruz. Eşyalarımızı  otele yerleştikten sonra hafta sonu için buradaki marketlerden  su ve yiyecek alıyoruz çünkü  dağda herşey normal fiyatının 4 katı civarında.Büyük şehirlerdeki  hava kirliliğini (Pekin) göz önüne alırsak diğer şehirlere nazaran çok temiz bir hava sahip bir bölge. Sabah saat 06.00 civarında otel görevlisi bizi kaldığımız otelden  Huangshan dağına giden otobüs terminaline götürdü,yaklaşık 20 dakika sonra Yun-Gu Temple ulaşıyoruz. Ardından  teleferikle  yürüyüş parkurunun olduğu kısma   doğru çıkıyoruz, teleferikle yukarı çıkarken çok hoş bir duyguya kapılıyorsunuz.Ayaklarınızın altında muhteşem bir  doğa manzara eşliğinde zirveye çıkıyoruz.Teleferikten indikten sonra yürüyüş parkuruna  varıyoruz.

 

Yürüyüş parkuruna  başlamadan  önce size  tabelalar ile  çince ve ingilizce olarak  parkurun  rotasını  gösteriyorlar. Otel  görevlisi  yağmurluk ve tırmanmada yardımcı olmak içinde baston vermişti.Ayrıca otelden dağdaki yürüyüş parkurunu gösteren bölgenin haritasını almıştık. Harita mesafeler arası ne kadar uzaklıkların olduğu ve bu mesafeleri ortalama olarak ne kadar zamanda yürüyebileceğimizi gösteriyor.Eğer dağa haritasız ve hazırlıksız şekilde giderseniz sıkıntı çekebilirsiniz.Sonunda yürüyüşümüze başladık ve kanyon boyunca  yürüyemeye başladığımızda   güneş yüzünü bir gösteriyor ardından yerini sis alıyordu.Kanyonların arasından gezerken  inanılmaz  doğa harikası manzaradan gözümüzü alamıyoruz. Hava  çok ferahlatıcı ve  bol oksijenli.Çinliler hafta sonu tatilerinde burayı akın etmiş durumdalar . Parkurda ilk durağımız  Shi Xin zirvesi oldu .

Bu zirve deniz seviyesinden 1680 Metre yükseklikte.Yürüyüş parkurundaki merdivenleri Çinlier kayaları yontarak doğal merdiven haline getirmişler.Bu merdivenler  kanyonun  ve kayaların şekillerine  göre  inişli çıkışlı  halde  özellikle bazı  yerlerde yaklaşık olarak 1  saate yakın tırmanıyoruz. Parkurun en son kısmı bu tırmanma kısmı idi  sanırım. Her on dakikada bir  dinlenmek zorunda  kalıyoruz.Yaşları 60 ‘ın üzerinde  olan Çinlilerin bu  zor parkuru sanki maratona katılmış gibi tırmanmalarını  gördükten  ve yaşam enerjileri karşısında ağzım açık kalıyor açıkcası. Parkuru tamamlamanız  gerçekten  iyi bir kondisyonunuzun  olması gerekiyor. Yürüyüş  sırasında  ayrıca maymunların yaşadığı doğal ortamları belirten tabelalar var gezimizin ilk gününde ben  doğal ortamda yaşayan maymunu görme  şansım olmuştu. Huangshan dağında  konaklama olarak  iki  farklı seçenek var ya otel  yada otellerin yakınında çadır kiralayabilirsunuz. Fiyatlarıda 180 Yuan oda yaklaşık 90 lira.Çadırlarda iki kişi çok rahat kalınabilir.Kaldığımız yaklaşık 60-70 tane çadırda kalan Çinli grup vardı.Gün ağardıktan sonra yandaki arkadaşlarla koyu bir sohbet etmiştik.Benim Türkiye’den olduğumu öğrendikten sonra Türkiye ile ilgili soruları olmuştu.Açıkçası pekde bir fikirleri yoktu ülkemiz hakkında birçoğunun.Geçen yıllarda Çin televizyonlarında yayılanlanan bir programda İstanbula ziyaret eden bir grup Çinli ünlünün 1 haftalık gezisini yayınlanmış.O programdan sonra genelde sizin yemekleriniz çok güzel ve İstanbulla ilgili azda olsa bilgileri var. Çinlilerin Türkiyeyi nasıl bildiklerini bir kenara bırakıp gezimize  geri dönelim

.Benim gezim sırasında   en  çok etkilendiğim manzaralardan bir taneside  Huangshan  dağının simgesi çam ağaçları idi. Kayaların arasından göğe sanki kollarının açmışcasına göğe  doğru  dimdik uzanırmış gibi bir görüntüsü  vardı.Özellikle Yuni  tepesinde bulunan  Yingkesong  ağacı  Huangshan dağının sembölleri arasındada imiş.Zaten Huangshan reklamlarındaa hep bu Yinkesong ağacı var.İkinci etkilendiğim  durum ise Huangshan dağındaki bakmaya doyum olmayacak bulutlardır.

Buradaki beni  etkileyen  üçüncü  manzara ise  Huangshan dağındaki  çok sayıda  birbiri  ardına sıralanan dimdik  tepeler vardır. Ayrıca bazı tepelerde ise  inanılmaycak şekilde hayvan ve insan  figürlerine benzeyen  taşlar vardı.Huangshan dağı doğal güzelliklerin yanı sırasında  ayrıca Çin  kültüründe ve Taoizimden derin izlere sahiptir.Dünyanın neresinde olursa olsun dağlar toplumlarının dini inanışları açısından  önemli yerler olmuştur.Bizim gibi gezmek için gelenlerde olurkan Taoizim inancına sahip insanların buraya   ibadet için geliyor.Onları gördükten çocukluğumun geçtiği Tokat Almus Alan köyü aklıma geldi.Bizim köyün yaylasında bulunan Peyik tepesine insanlar yayladan inme zamanlarında kurban keserler dua ederlerdi.

Çinliler Huangshan  dağını  çok iyi  şekilde koruyorlar. Çöpleri otantikliğini bozmadan  taşlardan yapılmış çöp kutularına atıyorlar. Yürüyüş  parkuru içinde sigara içenlere büyük para cezaları  uygulamaktadırlar. Parkurun sonunda Xihai  vadisinde inşa edilen  funiküler hattı  yaya olarak 5-6 saate süren yürüyüşü  5 dakikada vadinin  sarp ve dik yokuşlarını aşmış oluyoruz. Avusturyalı  bir  firma tarafından inşa edilen vagonların yan  kısımları cam kaplı olduğundan her yeri rahatça görme  sanşımız oluyor. İmkanı  ve vakti olan herkesin Huangshan dağını  görmesini davet ediyorum.Gezice kalın

Çin’den Selamlar

Oktay ARSLAN  oktayarslan65@yahoo.com

beş dağdan ötesi huangshan gezi

Beş  dağdan ötesi : Huangshan  Dağı Huangshan dağı Çinin doğusun’daki   Anhui eyaletinin güneyinde  1200 metre kilometrekarelik bir alan kapsıyor.Çin’de UNESCO Dünya mirası listesine girmiş 45 tane doğa ve kültür mirasına girmiş  yer bulunmakta imiş. Dünya’da Unesconun toplamda  981  tane kültür mirası yer olduğunu baz alarsak 45  tane  yer bulunması   sayı olarakta Çin  İtalya’dan  sonra bu […]Benzer Galeriler

Yukar Geri Ana Sayfa
error: Sağ Tuş Engeli!