Son Haber Kayseri
Son Haber Kayseri
Son Haber Kayseri
En Çok Görüntülenenler
Son Haber Kayseri

Çin’deki   şimdiki  durağımız  Pekin. Şanghay’dan sonra   Çin’de en büyük   nüfusa  sahip  olan şehir. Pekin ayrıca  Çin’in dört büyük başkentinden biri olup, ülkenin siyaset eğitim ve kültür merkezi  olarakta yerini alıyor.Tarihte ilk kağıtın,barutun,pusulanın bulunduğu yer ayrıca burası. Uzakdoğudaki şehirlerin isimlendirilmesi  genelde bulunduğu yere göre veriliyor. Bejing  ‘kuzeyin başkenti’  anlamına geliyor. Benim  şuanda yaşadığım  Bejing’den önceki başkent olan  Nanjing ise ‘güney başkenti’ anlamına geliyor.Bu gelenek uzakdoğudaki birçok ülkede de var. Örneğin Japonya’daki  Tokyo ‘Doğunun başkenti’ anlamına geliyor

Pekinde başlıca gezilecek yerler:Tiananmen Meydanı,Yasak Şehir(Forbidden City), Yazlık Saray(Summer Place) ,Cennet Tapınağı (Temple of Heaven) ve tabiki olmazsa olmaz  Çin Seddi. İdeal bir Pekin gezisi için 3 gün yeterli kanımca.Ayrıca eğer rehber eşliğinde veya benim gibi Çin’li bir arkadaşınız yoksa yanınızda mutlaka elinizde  şehrin haritası veya telefonunuzda mobil uygulamalar olsun. Çünkü  Pekin’de birçok insan ingilizce bilmiyor.Sormaya çalıştığınızda’da birçoğu cevap vermekten kaçınıyorlar.

İlk durağımız Çin’li hanedanların  sarayı olan Yasak şehir ,gerçekten şatafatlı bir yapı bizim Topkapı Sarayına benziyor.Yasak şehir Pekin’in şehir merkezininde bulunmakta.Yasak şehir  Tiananmen meydanı ile yanyana. Yasak şehrin girişinde ejdarha heykeli var. Bu ejdarja  kralın gücünü ve varlığını simgeliyormuş. Burayı ziyaret etmeyi düşünüyorsanız hafta sonları ve Çin’in ulusal bayramlarında gelmezseniz iyi olur. Aksi taktirde saatlerce kuyrukta bekler ve Çin’deki devasa kalabalıkla karşı karşıya kalabilirsiniz. Yasak şehrin içerisinde 8.707 oda varmış. Sarayın duvarının tam ortasında  Mao Zedung’un resmi var.  Resmin iki yanında’da Çince olarak sağ tarafda  Yaşasın Çin Halk Cumhuriyeti sol tarafdaki yazıda  ise Dünya hakları birlikte yaşayın yazıyor.Yasak Şehirin hemen yanında da dünyanın en büyük meydanı olan Tiananmen meydanı var.Tiananmen meydanı toplamda ‘440 000 metrekare’.Burası yaklaşık 1 milyon kişi alabiliyor.Mao Zedung  Çin Halk Cumhuriyetini bu meydanda ilan etmiş.(1949).Bu meydan 40 yıl öncede tarihe ‘Tiananmen olayları’ olarak geçen yerede konukluk yapmış.

Gelelim sıradaki yerimiz  Yazlık saraya. Burasuı dünyanın bahçeçilik anlamında en önemli yapılardan bir tanesi.Çin’de geçmişde imparotorlar güçlerini ve ihtişamlarını göstermek için bahçeleri ile gösterirmiş insanlara.Yazlık Saray  doğa manzarası ,Kunming gölü ile bahçeleri ile çok güzel bir kombinasyon oluşturmuş.Ayrıca buraya geldiğiniz Kunming gölü etrafında gezebilir ve göl etrafında geleneksel teknelerile göl turu yapabilirsiniz.

Buraya gelip  Cennet tapınağına gitmeden olmaz.Burası adeta Pekinin simge mekanları arasındadır.Bu tapınakta UNESCO’nun dünya kültür mirası listesi  içinde. Burası Çin mimarisine göre 15. dairesel olarak ve hiç çivi kullanılmadan ahşaptan ve dairesel olarak inşa edilmiş.Dairesel olarak yapılmasının nedeni Cennetin dairesel Dünya’nın ise karesel olduğuna inandıkları için. Geçmişteki  Çin  imparatorları tüm dini ritüellerini ve dini ayinleri Cennet tapınağında yaparlarmış ve ayrıca burada imparatorlar birçok farklı kurban ayinleri düzenlermiş.Burası Taoculara ait bir  tapınak.Bu tapınakta tüm yapılar ses dalgası yayılma prensibine göre inşa edilmiş.Konuşma sesleri  etrafa yayılıyor.Geçmişde imparatorlar buradan Tanrı ile konuştuklarını inanılılarmış.

 

Çin’e gelinirde dünyanın  7   harikası arasında bulunan Çin Seddine gitmeden olmaz.Buraya ulaşabilmek için  turlara katılabilirsiniz yada şehir merkezinden  metroyla line 13 üzerinden Dongzhimen istasyonundan çıkıp 919 numaralı otobüs ile Çin Seddinin bulunduğu Badaling’e varabilirsiniz.Çin seddi şehir merkezine yaklaşık olarak  75 km uzaklıkta.Giriş ücreti 40 yuan Normalde eğer  Tur şirketleri ile giderseniz bu ücret gidiş dönüş transfer artı giriş ücreti 200 -300 Yuan civarında.Tur  şirketleri ile gitmenizi pek önermem grup ile gittiğiniz için çok zaman kaybı oluyor ve Çin Seddini gezmek için sadece 2 saatlik bir zaman veriyorlar.Çin Seddi dünyanın en uzun savunma duvarı.Yıllar  önce düşmanlardan savunmak için yapılmış olan Çin seddi şimdi ülkenin en çok ziyaret edilen ve kazanç merkezlerinden bir  tanesi.

Çin Seddinin yapımı 20 ayrı krallık tarafından atılmış.Seddin yapımında 1 milyona yakın insan çalışmış ve inşasında birçok insan  yaşamını yitirmiş.Çin seddini  tırmanırken gerçekten iyi bir kondisyona sahip olmamız gerekiyor.Yarım saat tırmandıktan sonra kaç basamak çıktım bilmiyorum ama bayağı bir yorulmuştum. Unutmadan buraya tırmanırken rahat elbiseler ve  spor ayakkabı ile  gelin derim.

Tırmandıkça birbiri ardına  uzayıp giden dağları uçsuz bucaksız manzaraya dalıyoruz.Eğer burayı gezmeye yaz aylarında gelirseniz gerçekten çok sıcak oluyor.Yanınızda ekstradan tişort almanızda fayda var.

Çin seddinden sonra  bayağı bir yorulmuş şekilde şehir merkezine halk otobüsü ile dönüyoruz. Yol yaklaşık olarak 1.5-2 saati  buluyor. Akşamki durağımız Pekin’e gelipte olmazsa olmazlardan Pekin ördeğini tatmak. Genelde bizim Türklerde Çin yemeklerine  karşı bir önyargılı bakış açısı  var. Ama Pekin ördeği bu önyargıyı yıkar sanırım.Çok güzel bir tadı  vardı.

Pekine  gelince  hediyelik eşya olarak neler alınır? Hediyelik olarak alınacak  en başta olmazsa olmazlardan bir tanesi yüzlerce çeşitte olan Çin çayı.Şehrin heryerinde Çay satılan mağazaları bulabilirsiniz.Size ücretsiz olarak istediğiniz çaydan deneme şansı veriyorlar. Burası adeta çay akademisi gibi size çayın faydaları ve  nasıl demleneceği konusunda bilgilendirmede  yapıyorlar. Ayrıca buraya gelince Pekinde oldukça  ünlü olan ipekten yapılmış geleneksel elbiselerden de alabilirsiniz.

Sevgiyle  kalın

Oktay ARSLAN

Oktayarslan65@yahoo.com

BEJİNG DEN

Çin’deki   şimdiki  durağımız  Pekin. Şanghay’dan sonra   Çin’de en büyük   nüfusa  sahip  olan şehir. Pekin ayrıca  Çin’in dört büyük başkentinden biri olup, ülkenin siyaset eğitim ve kültür merkezi  olarakta yerini alıyor.Tarihte ilk kağıtın,barutun,pusulanın bulunduğu yer ayrıca burası. Uzakdoğudaki şehirlerin isimlendirilmesi  genelde bulunduğu yere göre veriliyor. Bejing  ‘kuzeyin başkenti’  anlamına geliyor. Benim  şuanda yaşadığım  Bejing’den önceki başkent […]Benzer Galeriler

Yukar Geri Ana Sayfa
error: Sağ Tuş Engeli!